24 Ekim 2014 Cuma

Aldous Huxley - Cesur Yeni Dünya


Cesur Yeni Dünya ( Brave New World)

Aldous Huxley

İthaki Yayınları

2013, İstanbul

ISBN:978-975-6902-16-5

333 Sayfa

Çeviri: Ümit Tosun1984 ile birlikte en önemli Karşı Ütopyalardan biri olan Cesur Yeni Dünya'nın en önemli özelliği bence, kitap adını çok okumak istediğim ve Canım Arkadaşım Biblio'nun çok sevdiği Shakespeare'in Fırtına adlı eserinden alması. 

"Bu kadar bunca yakışıklı varlık varıp gelmiş buraya
Ne güzel şeymiş meğer insanlık
Böyle dünyalıları olan
Yaşasın bu yaman, bu cesur yeni dünya."
Fırtına - Shakespeare 

Distopyamız 26. yüzyılda Londra merkezinde geçiyor. İnsanoğlu öjenik (sağlıklı ceninler yetiştirme)  bir şekilde cam fanuslarda dünyaya gelir. Anne olmak, doğum, aile, evlilik gibi sözcükler ayıptır. Kast sistemi kurulduğu için daha ceninken insanlar kastlarına (Alfa, Beta, Gamma, Delta ve Epsilon) göre şekillendirilir. Örneğin tropik bölge ve madenlerde çalışacak olanlar daha embriyo iken sıcağa alıştırılmaktadır. Çok az embriyo kısırlaştırılmaz. Ancak bu kişiler sıkı bir doğum kontrol yöntemi uygularlar. Herkes herkesindir, cinsellik özgürce yaşanır. Eğitim hipnopedya (uyku sırasında öğrenme) sağlanır. Din, tarih, sanat, felsefe, edebiyat yok edilmiştir. Herkes mutludur çünkü daha ceninken bu duygu verilir Çocuk yaşlarda ölüme alıştırılır ve ölümü sakinlikle karşılayan bir insanoğlu yetişir. Soma adı verilen yasal bir uyuşturucu kullanılmaktadır. 

Bu dünyada bize göre normal, onlara göre vahşi olanlar da yaşamaktadır. Ancak onlar elektrikli tellerle çevrilmiş ayrı bir bölgede yaşamaktadırlar. 

Bernard-Marx  (Alfa-Artı psikoloğu) ve o sıralar birlikte olduğu Lenina Crowne ile bu vahşilerin yaşadığı bölgeye bir gezi yaparlar. Orada Yeni Cesur Dünyalı olan biri tarafından doğurulmuştur olan John ile karşılaşırlar. John'nun Shakespeare'in tüm eserlerinin toplu halde olduğu bir kitabı vardır ve onu okuyarak büyümüştür. Hayatı bu kitap ile anlamaya çalışır. John Lenina'ya aşık olur. Bernard Marx, John'u Cesur Dünya'ya getirir. Herkesin çok ilgisini çeken John bir süre sonra bu ilgiye dayanamaz. 

Huxley'in, Zamyatin'in Biz adlı distopyasından etkilendiğini biliyoruz. Belki ilk ondan okumaya başlamalıydım ancak listemde en merak ettiğim Cesur Yeni Dünya idi. 

1984 kadar olmasa özellikle finali ile gerçekten çok etkilendim. Kendimi o dünyada yaşarken buldum. Bu türe ilgi duyanlar mutlaka okumalı. 


7 yorum:

 1. Merhabalar, blogumda ödülünüz var kabul ederseniz sevinirim sevgiler..

  YanıtlaSil
 2. Fırtına aklımda tüm güzelliğiyle dururken, adını ondan aldığını yazdığın bu kitabı merak etmemem mümkün mü? Ayrıntılı olarak anlattığın için ayrıca teşekkür ederim canım.

  İnstagram'da 1984'ün fotoğrafının altına bir arkadaş Biz'den çok esinlenildiğini yazmıştı, hatta birebir almış filan dedi, o sebeple onu da çok merak ediyorum. Senin listende olması ne güzel, ne mutlu benim için. Yazınla beraber bir fikrim olacak okumadan önce diye seviniyorum. ♥.♥

  Seni çok seviyorum vefalı arkadaşım benim. ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım arkadaşım
   Ben de seni çok seviyorum her okumamız bir öncekinden daha güzel oluyor distopik okumalar II için sabırsızlanıyorum devam ederiz değil mi?
   Güzel yorumun için çok teşekkür ederim...

   Sil
  2. Elbette canım, ikinciye daha sıkı hazırlanırım diye umuyorum. :)

   Sil
  3. Çok mutlu olurum :)
   Sevgiler

   Sil
 3. benim çok beğendiğim ve etkilendiğim bir romandı, biraz da bana Dune - Çöl Gezegeni'ni hatırlatıyor bazı yönleriyle.. ismini nereden aldığını ise bilmiyordum, bu keyifli yazı için teşekkürler:)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...