1 Mart 2012 Perşembe

Laura Esquivel - Acı Çikolata

Acı Çikolata (Como agua para chocolate)

Laura Esquivel

Can Yayınları 

2011, İstanbul

ISBN: 978-975-510-59-09-3

221 Sayfa

Çeviri: Mükerrem Akdeniz
İçinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan bir roman


Beni anımsayan var mı acaba? Uzun süre olmuş yazmayalı daha doğrusu okumayalı. Bir sürü bahane sayıp dökebilirim. Ama şimdi canınızı sıkmak istemiyorum. Benim canım zaten ÜDS çalışmaya çalışarak yeterince sıkılıyor.

Niye bu kadar uzun sürdü kitap mı sıkıcı demeyin? Kitap şahane zira Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 kitaptan biri, bu tabii onu mükemmel yapmaya yetiyor. Kitap çok başka çok farklı biraz Yüzyıllık Yalnızlık tadı aldım ben okurken. Kitap 12 bölüme ayrılmış ve her biri bir ay ve yemek ismini taşıyor. Okurken acıkabilirsiniz zira içinde birbirinden değişik ve ilginç yemek tarifleri var.

Yemekler: Noel tortaları, Düğün Pastası, Gül yapraklı bıldırcın, Bademli susamlı hindi, Kuzey sucuğu, Kibrit eczası, Sığır kuyruğu suyuna çorba, Champandongo, Çikolata ve Kral tacı, Torrejas de natas, Tezcucana usülü biberli kırmızı fasulye ve Ceviz soslu biber dolması.


Öykümüzü kahramanı Tita aşık olduğu Pedro ile evlenmek istemektedir. Ancak Tita evin en küçük kızı olduğu için aile geleneğine göre ölene kadar annesine bakmakla yükümlüdür. Fena halde sert ve acımasız olan anne Mama Elena, Pedro Tita'yı istediğinde bu isteği kesinlikle redder. Tita yerine Tita'nın ablasıyla evlenmesini önerir. Pedro sırf Tita'ya yakın olmak için bunu kabul eder. Aralarındaki tutkuya dizgin vuramazlar. Tita görevi olan yemek pişirmeye devam ederken derin tutkularını yemeğe katar.


Derin, inişli çıkışlı bir aşk öyküsü ile yemek tariflerinin harmanlandığı arada kocakarı ilaçlarının, pratik bilgilerin serpiştirildiği adı Acı Çikolata olsa da tatlı bir roman. Finali de ağzınızda hoş bir tad bıracak.15 yorum:

 1. Özlemiştik yazılarınızı, hoşgeldiniz tekrar:) bu kitap kütüphanemde okunmayı bekliyor, oldukça merak ettiğim bir roman, aynı zamanda filmi de varmış ancak ben bulamadım, izlemek isterim onu da, paylaşımınız için teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 2. Hoşbuldum :)) a evet filmi yazmayı unutmuşum ben de izlemek isterim ama kitap gerçekten çok güzel iyi okumalar

  YanıtlaSil
 3. Hoşgeldin canım =) Yazını okuyunca hem meraklandım hem mutlu oldum. Acı Çikolata da listeme eklendi. Ne güzel anlatmışsın yine.

  YanıtlaSil
 4. Hoşbuldum canım ne güzel senin yorumunu görmek çok mutlu oldum umarım seversin

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Ah çok merak ediyorum ben Acı Çikolata'yı.
  Nihayet aramıza döndün. Hoşgeldin :)

  YanıtlaSil
 6. Hoşbuldum ne güzel unutulmamışım :))

  YanıtlaSil
 7. Çok sevdiğim ve birkaç kere okuduğum bir kitap. Yüzyıllık Yalnızlık'tan sonra, Güney Amerikalı yazarlara ve büyülü gerçekliğe olan sevgimi başlatan romandır. Yıllar önce Tita isminde bir kedimiz bile oldu:)

  YanıtlaSil
 8. çok merak ediyorum kitabı:)okunacaklar listesinde bir hayli yükseklerde kendisini:)

  YanıtlaSil
 9. Sevgili Judy gerçekten çok güzel bir yolculuktu

  Sevgili Kitap Eylemcisi en kısa zamanda okumanı diliyorum beğeneceksin

  Sevgiler...

  YanıtlaSil
 10. Bazen oluyor öyle insanın hiç yazası gelmiyor. Hele ben bazen okuduğum kitabı da elimde döndürüp duruyorum. Tam bir çikolata severe göre bir kitap desene, çok merak ettim gerçekten:)

  YanıtlaSil
 11. Ben de uzun zamandır blog okuyamıyordum, merhaba:)
  Acı Çikolata çok ama çok çok uzun zamandır idefix'teki alışveriş listemde duran, her alışverişimde bir sonrakinde alırım diye ertelediğim bir kitap. O kadar güzel anlatmışsın ki artık almak şart oldu, teşekkürler tanıtım için:)

  YanıtlaSil
 12. Çok çekici geldi bana:)

  YanıtlaSil
 13. Tanıtım için teşekkürler listeme aldım.

  YanıtlaSil
 14. insan duygularını başka şekillerde anlatabilir,http://www.yorumhane.org/2012/09/laura-esquivel-aci-cikolata.html

  YanıtlaSil
 15. Kitabın adı niye Acı çikolata? Como agua por chocolate İspanyolcası su ile olan ilişki nedir?

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...